Mobil a bábätko

 

 

Mobilný telefón ruší bábätko v brušku.

Dieťatko v brušku vníma zvonenie aj vibrácie telefónu. Dnes už vieme, že ešte nenarodené dieťa vníma, ked si jeho matka pospevuje a dokonca po narodení pozná aj hlas otca. Takže je úplne samozrejmé, že počuje aj náš mobilný telefón. A veru veľmi dobre mu to nerobí. Predstavte si, že by vás niekto každú hodinu budil. 

Americké lekárky sa podrobili veľmi zaujímavej štúdií. Keďže vďaka svojej práci musia byť stále na telefóne, sú ideálnym objektom na skúmanie , či vôbec a ako presne pôsobí zvuk mobilu na ešte nenarodené dieťa. Dvadsaťosem tehotných lekárok bolo stále pod dozorom. Ked´im zazvonil mobil, ich kolegovia sledovali na ultrazvuku reakcie dieťatka v brušku. Čo sa teda zistilo? Keď budúcej mamičke zazvoní vo vrecku mobil, dieťatko to zaznamená. A to pomerne výrazne. Zľakne sa, začne žmurkať, otvárať ústočká a otáčať hlavu. Podľa autora štúdie gynekológa a pôrodníka profesora Borisa Petrikovskeho  z Wyckoff Heights Medical Center v New Yorku sa ukázalo, že mobil narušuje režim spánku a bdenia u nenarodeného dieťatka. Dieťa sa pritom zľakne nie len zvonenia, ale aj vibrácií. Potom sa môžeme iba domnievať, či môže byť spokojný niekto, koho neustále proti jeho vôli budíme...Avšak ak mobil zvonil opakovane každých päť minút, väčšina nenarodených detí blízko pred pôrodom si na vyrušovanie zvykla (bolo ich 90%) a ich reakcie už neboli také prudké. "Mladšie nenarodené deti" boli vystrašenejšie. Mimochodom podobne reagujú aj nenarodené deti matiek, ktoré žijú v hlučnom prostredí, napríklad v blízkosti letiska, kde im každú chvíľu nad hlavou preletí lietadlo. 

Zatiaľ sa samozrejme nevie, či sa táto skúsenosť s prerušovaným spánkom odrazí v chovaní, alebo na zdraví nenarodeného dieťatka. Profesor Petrikovski k tomu dodáva, že vyrušovanie plodu nie je dobrý nápad a nastávajúce mamičky by mali byť veľmi opatrné a mali by tak robiť čo možno najmenej. Napríklad nosiť mobil čo najdˇalej "od srdca", teda v kabelke a určite ho nemať napr. vo vrecku saka. Čím dˇalej od dieťatka, tým lepšie. Štúdia je zatiaľ ojedinelá a bude sa čakať, či ju potvrdia, resp. rozvinú dˇalšie výskumy. Avšak nerušiť ešte nenarodené dieťatko hlasným mobilom je rozumné rozhodnutie. 

 

 

Hryzátko chladiace

 

 

< Spať na zaujímavosti