Do bruška bez ihly

 

 

Dobrá správa pre všetky ženy, čo sa boja amniocentézy! Je tu nové vyšetrenie, ktoré vám omnoho skôr prezradí, či je dieťa pod vaším srdcom zdravé. Volá sa prvotrimestrálny skríning Obávate sa, či bábätko, ktoré túžobne čakáte, nemá vrodenú vývojovú chybu? Máte viac ako tridsaťpäť rokov a nechcete čakať až do štvrtého mesiaca, aby ste sa to dozvedeli z povinného vyšetrenia krvi, prípadne z výsledku amniocentézy? Absolvujte novinku medzi vyšetreniami, prvotrimestrálny skríning. Slúži na vyhľadávanie tehotných s vysokým rizikom vývojových chýb! Omnoho skôr sa dozviete, či drobec pod vaším srdcom netrpí Downovým syndrómom alebo inou chromozómovou poruchou. „Vďaka nemu získame informácie o zdravotnom stave plodu už v prvom trimestri, čiže najneskôr do štrnásteho týždňa gravidity,“ hovorí MUDr. Erik Dosedla, gynekológ z Nemocnice Košice-Šaca, 1. súkromnej nemocnice. „Má to úžasný psychologický a medicínsky význam. Keď sa zo skríningu dozvieme o zvýšenom riziku poruchy a ďalšími vyšetreniami ju naozaj potvrdíme, pacientka sa môže skôr rozhodnúť, čo ďalej. Či si zvolí umelé prerušenie tehotenstva alebo si dieťa ponechá,“ tvrdí odborník.

 

PRVÁ SPRÁVA OKAMŽITE

Keď chcete poznať verdikt o zdraví dieťatka ešte v prvých týždňoch tehotnosti, nečaká vás nič hrozné. Skríning je bezbolestný, pozostáva z odberu krvi a ultrazvuku brucha. „V krvi hodnotíme dva špeciálne parametre, ktoré naznačia, či máme čakať chromozómovú poruchu. Ešte viac nám prezradí ultrazvukové vyšetrenie, pri ktorom dieťaťu kontrolujeme takzvané šijové prejasnenie. V oblasti šije sledujeme nahromadenie tekutiny medzi kožou a mäkkými tkanivami nad chrbticou. Ak ultrazvuk preukáže jej nadmerné rozšírenie, môže to svedčiť o vrodenej chybe, napríklad o Downovom syndróme,“ objasňuje doktor Dosedla. Lenže ak teraz plánujete, že zajtra požiadate svojho lekára o prvotrimestrálny skríning, možno nepochodíte. Momentálne na Slovensku pôsobí len päť vyškolených gynekológov, čo vlastnia licenciu na prácu s počítačovým programom, ktorý po zadaní potrebných údajov vypočíta riziko výskytu vrodenej chyby. „Výsledky z krvi a ultrazvuku zadáme do špeciálneho programu. Doplníme ich informáciami o veku pacientky a dĺžke tehotnosti. Nesmie chýbať ani údaj o prípadnom fajčení matky a o tom, či sa v rodine vyskytli vrodené defekty. Záverečný verdikt vieme poskytnúť do piatich dní, no prvú správu o stave dieťaťa dostáva žena už po ultrazvukom meraní šije,“ hovorí odborník.

 

BEZ FALOŠNÝCH VÝSLEDKOV

Prvotrimestrálny skríning má niekoľko plusov. Na verdikt čakáte krátko. A ak výsledok potvrdí, že dieťa je pravdepodobne v poriadku, už nemusíte podstúpiť obávanú amniocentézu. Ani vtedy, keď máte viac ako tridsaťpäť. Mimochodom, na jej výsledok by ste čakali až tri týždne. „Prvotrimestrálny skríning má až deväťdesiatpercentnú výpovednú hodnotu a veľmi nízky počet falošných poplachov, málokedy sa mýli. Toto testovanie vie zachytiť až deväťdesiat percent detí s Downovým syndrómom. Keď program vyhodnotí, že riziko nehrozí, plod je mimo ohrozenia,“ vraví lekár. Ide o vysokošpecializované vyšetrenie, aj preto sa zatiaľ zaň platí, približne okolo tisícky. Je tu však jeden háčik. Aj keď je dieťatko podľa záveru skríningu v poriadku, musíte absolvovať takzvaný tripple test. Je to odber krvi, ktorý vám urobia v šestnástom týždni. Zo zákona je povinný pre každú tehotnú. „Analyzujeme v ňom hodnoty troch špeciálnych bielkovín, aby sme zistili, či nie je riziko, že sa u dieťatka vyvinul Downov syndróm alebo poškodenie neurálnej trubice, z ktorej sa vyvíja mozog a miecha. Donedávna bol jediným vyšetrením, ktoré poskytlo túto informáciu. Keby žene vyšiel zlý výsledok, čo sa v tomto prípade stáva pomerne často, za normálnych okolností by mala podstúpiť amniocentézu. Po skríningu to nie je nutné. Riziko výskytu vrodenej poruchy vieme vyhodnotiť aj skombinovaním výsledkov tripple testu a prvotrimestrálneho skríningu. Ak sa aj potom potvrdí, že všetko je v poriadku, mamička sa nemusí objednávať na amniocentézu ani obávať Downovho syndrómu,“ vysvetľuje lekár.

 

NAHRADÍ AMNIOCENTÉZU?

Je možné, že vďaka skríningu amniocentéza pomaly zanikne? „Najbližších desať rokov určite nie. Pravda je, že keby záver prvotrimestrálneho skríningu vyšiel ako podozrivý, diagnózu definitívne potvrdí až odber plodovej vody z tehotného bruška alebo takzvaných choriových klkov, ktorý sa však na Slovensku nevykonáva. No vyzerá to tak, že o niekoľko rokov sa prenatálna diagnostika bude robiť už len z krvi matky, keď z nej za pomoci prístrojov dokážeme izolovať plodové bunky a budeme ich vedieť aj vyšetriť. Vo svete sa s tým už experimentuje. Keď sa vyšetrenie stane realitou, bude to skvelé. Tehotnej žene postačí vziať len zopár mililitrov krvi a amniocentéza nebude potrebná. Odpadne tým riziko možného potratu, ktoré pri nej čiastočne hrozí, lebo je to predsa len väčší zásah do organizmu ako odber krvi,“ priznáva gynekológ. 

 

 

 

Zdroj:
Zdravie 2/2009 red. Anka Hnátová

Kocky, autosedacky, postielky a detsk nbytok

 

 

< Spať na zaujímavosti