BABYLAND je od roku 1991 garanciou kvalitných služieb pre obchody aj konečných spotrebiteľov.

Značky kočíkov, autosedačiek a ďaľšieho tovaru sú starostlivo vyberané ohľadom na kvalitu, funkčnosť a možnosť dlhodobého servisu.

Svetový výrobca JANÉ Group s exportom do 60 krajín, vplyvom na módne trendy, ale aj technickým výskumom v bezpečnosti autosedačiek, zdravotnej vhodnosti výrobkov pre novorodencov nie náhodou spolupracuje už vyše 25 rokov s našou spol. BABYLAND.

Pomôžeme vám zorientovať v problematike kočíkov, bezpečnosti v aute a nájsť pre vás optimálne riešenie.

Vyše 13 tisíc kvalitných fotografií tu znázorňuje iba také výrobky, s ktorými reálne pracujeme a dobre ich poznáme.

Vlastná výroba fusakov a textilného príslušenstva k postieľkam vám navyše umožňuje získať slovenský produkt vo vysokej kvalite za priaznivú cenu.

Šišatá hlavička u bábätka - plagiocefália

Šišatá hlavička u bábätka - plagiocefália

Plagiocefália znamená syndróm plochej hlavičky.

Zrejme ste už o nej počuli. Objavuje sa u novorodencov a zdá sa, že v posledných rokoch je výskyt plagiocelálie vyšší než po minulé roky.

Koncom minulého stroročia vyšlo odporúčanie lekárov, aby bábätká boli ukladané, aj v spánku, na chrbát a nespali v polohe na brušku. Týmto odporúčaním sa malo predísť vzniku iného, veľmi závažného syndrómu - syndrómu náhleho úmrtia dojčiat, ku ktorému dochádzalo najmä vtedy, keď bábätká spali v inej polohe ako na chrbte. Podarilo sa a práve táto zmena polohy znížila vznik syndrómu náhleho úmrtia dojčiat o viac ako 50%, no zároveň spanie iba v jednej polohe zvýšilo počet bábätiek s touto deformáciou.

Plagiocefália má svoje opodstatnenie - hlavička novorodenca je totiž mäkká a poddajná, a to práve kvôli tomu, aby bábätko mohlo bez väčších problémov prísť na svet a bez problémov vedelo prejsť pôrodnými cestami.

Po narodení, ešte nejaký čas (pár týždňov) je lebka bábätka stále mäkká a tým, že bábätko spinká alebo leží väčšinou na jednej strane, môže prísť k tomu, že sa mu hlavička asymetricky sploští

Dobrou správou je, že syndrómu plochej hlavičky, čiže plagiocefálii sa dá predísť, alebo ak už vznikla, dá sa napraviť.

Syndróm pochej hlavičky nie je nebezpečný, ide iba o estetickú záležitosť. Ale napriek tomu plagiocefáliu netreba ignorovať treba urobiť všetko preto, aby problém nevznikol, lebo v neskoršom veku môže dieťaťu spôsobovať rôzne psychické problémy. A pritom odstránenie syndrómu je pomerne jednoduché a vyžaduje od rodiča iba zvýšenú pozornosť.


Ako zistíme plagiocefáliu u svojho dieťaťa a aké sú príčiny jej vzniku?

Či má vaše bábätko syndróm plochej hlavičky zistíte veľmi jednoducho. Napríklad aj pri bežnom hladkaní hlavičky by ste si určite všimli miesta, ktoré by boli asymetrické.

Existuje niekoľko typov plagiocefálie, ale jedna z najčastejších, ktorá sa vyskytuje u detí po narodení je plagiocefália, ktorá vzniká preto, lebo bábätko spí, prípadne leží s hlavičkou otočenou väčšinou na jednu stranu, čím sa vytvára tlak hlavičky bábätka na matrac postieľky. Hlavička dieťatka sa tým jednej strane sploští.

Bábätko, ktoré nemá plagiocefáliu má hlavičku v zadnej časti lebky dokonale okrúhlu na oboch stranách, čiže hlavička je symetrická. Vlásky mu rastú rovnomerne na celej hlave.

Čo sa týka príčin - niektorým sa ani pri najlepšej vôli nedá predísť, napríklad:

  • - keď počiatky syndrómu siahajú ešte do prenatálneho štádia, keď má bábätko v brušku málo miesta
  • - viacpočetné tehotenstvá, keď si bábätká v maternici tlačia na hlavičky
  • - predčasne narodené deti, ktorých lebka je ešte mäkšia
  • - ak k plagiocefálii príde počas pôrodu


Príčiny, ktoré sa podieľajú na vzniku plagiocefálie a ktoré vieme ovplyvniť sú napríklad:

  • V autosedačke nechávajme dieťatko len nevyhnutne potrebný čas počas jazdy autom, nepoužívajme autosedačku na iný účel, ako je určená, čiže iba ako bezpečnostný zadržiavací systém do auta. Nepoužívajte ju napríklad pri prechádzkach, kde by malo dieťa relaxovať vo vaničke kočíka a taktiež ju nepoužívajte ako kolísku. Keď dieťatko počas jazdy autom v autosedačke zaspí po príchode domov ho z autosedačky preložte do postieľky.
  • V rôznych kreslách pre deti deti môžu voľne hýbať hlavou. Bábätká ešte nemajú ale dostatočne vyvinuté svalstvo na krku, aby vedeli otočiť hlavičku na druhú stranu a tak sa stane, že bábätko má hlavičku otočenú vždy na jednu stranu príliš dlhý čas.



Čo teda robiť, aby sme predišli plagiocefálii?

  • Nikdy nenechávajte bábätko ležať príliš dlho v jednej polohe.
  • Na trhu sú dostať vankúše pre deti, ktoré zabraňujú vzniku plagiocefálie.
  • Dokonca už aj niektoré vaničky kočíkov majú vnútro - matrac vyrobený tak, aby zabraňoval vzniku plagiocefálie u bábätka.
  • Bábätká sa zvyknú otáčať za hračkou, alebo svetlom, preto skúste premiestniť postieľku, alebo presunúť hračku z jednej strany postieľky na druhú, tak aby sa bábätko otáčalo vždy na druhú stranu.
  • Existujú dokonca aj podložky s hračkou, ktorá sa dá premiestniť vždy na inú stranu podložky a tým stimulovať bábätko.
  • Počas dňa môžete dávať bábätko na bruško, aby sa mu spevnili svaly a naučilo sa dvíhať hlavičku. Spočiatku vydrží na brušku iba krátko, ale postupne môžete tento čas predlžovať.


Plagiocefáliu u vášho bábätka by si mala všimnúť aj vaša pediatrička. V prípade, že by sa jednalo o vážnejší prípad určite vám odporučí spôsob, ako syndróm plochej hlavičky najlepšie riešiť.

Môže doporučiť napríklad aj špeciálnu prilbu pre novorodencov alebo špeciálnu čelenku, ktorá sa vyrába na mieru, dieťatko ju nosí 23 hodín denne po dobu troch až šiestich mesiacov. Ale to naozaj až v prípade, keď je plagiocefália výrazne asymetrická.

Prevencia a náprava plagiocefálie je jednoduchá, bezbolestná, chce to len láskavý a trpezlivý postoj rodičov. Ale krásna hlavička vášho bábätka za to stojí.

JPodložka proti pretáčaniu JANE


Pokračovať na hlavnú stranku